Akademisk Arkitektforening

Ny kirke til Sydhavnen i København

VINDER

FORSLAG 64/20048

Forslag udarbejdet af JAJA Architects i samarbejde med Søren Jensen Rådgivende Ingeniører

Forslagshæfte

 



2. PRÆMIE

FORSLAG 50/11411

Forslag udarbejdet af Stine Christiansen, arkitekt MAA og Olmo Ahlmann, arkitekt MAA

Forslagshæfte

 



3. PRÆMIE

FORSLAG 28/38752

Forslag udarbejdet af Gustav Appell Arkitektkontor Stockholm, Sverige

Forslagshæfte




INDKØB

FORSLAG 19/66891

Forslag udarbejdet af Høyer Nielsen Arkitekter v. Thomas Færgemand Høyer, arkitekt MAA og Julius Nielsen, arkitekt MAA

Forslagshæfte




INDKØB

FORSLAG 20/23149

Forslag udarbejdet af Rørbæk og Møller, Arkitekter

Forslagshæfte


INDKØB

FORSLAG 65/12232

Forslag udarbejdet af Filip Lipinski, Juras Lasovsky og Hanna Johansson

Forslagshæfte 

 



INDKØB

FORSLAG 112/74384

Forslag udarbejdet af Jens Thomas Arnfred, arkitekt MAA

Forslagshæfte 


FORSLAG 1/12816

Forslag udarbejdet af Steen Høyer

Forslagshæfte

 



FORSLAG 2/06912

Forslag udarbejdet af Worksonland arkitektur og Landskap v. Agustin Sebastian

Forslagshæfte 

 



FORSLAG 4/74591

Forslag udarbejdet af CREO Arkitekter v. Jes Johannsen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 5/311050

Forslag udarbejdet af Zaha Hadid Architects v. Ken Bostock

Forslagshæfte

 



FORSLAG 6/51015

Forslag udarbejdet af Andreas Hermansson, Andreas Hiller og Samuel Lundberg

Forslagshæfte

 



FORSLAG 7/22155

Forslag udarbejdet af Emil Carstens

Forslagshæfte

 



FORSLAG 8/10414

Forslag udarbejdet af Esplan OÜ v. Anne Piirsoo, Kaur Talpsep, Urmo Mets, Lauri Eltermaa og Julia Trunova

Forslagshæfte

 



FORSLAG 9/01720

Forslag udarbejdet af Stefan Jesper Gründl

Forslagshæfte

 



FORSLAG 10/84822

Forslag udarbejdet af Kant Arkitekter v. Karl-Martin Buch, Sebastian Soelberg, Kevin Dekkers og Lotte Christiansen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 11/41153

Forslag udarbejdet af Cubo Arkitekter v.  Bo lautrup, Peter Dalsgaard, Lars Juel Thiis, Ib Valdemar, Søren Marxen, Sune Nielsen, Per Ravn og Rune Riis

Forslagshæfte




Forslag 12/32656

Forslag udarbejdet af Cobcroft Architects & Danko Lekic - Architect Studio v. Tyrone James Cobcroft, arkitekt MAA, Danko Lekic, Oana-Maria Parashiv, Polina Moroz 

Forslagshæfte

 


FORSLAG 13/16207

Forslag udarbejdet af Christoffer Pilgaard

Forslagshæfte
 



FORSLAG 14/21914

Forslag udarbejdet af Kim Løystrup Jensen og Paula á Stongum

Forslagshæfte

 



FORSLAG 15/31816

Forslag udarbejdet af Jeanne Juel Lichon og Line Toft Jensen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 16/72831

Forslag udarbejdet af Guglielmo Buzzegoli, Claudio Bellini og Irakli Sharpilo

Forslagshæfte

 



FORSLAG 17/49562

Forslag udarbejdet af Cornelius + Vöge Atelier for Arkitektur 

Forslagshæfte

 



FORSLAG 18/20115

Forslag udarbejdet af Arkitektfirmaet Nexus v. Bo Weber Fenst 

Forslagshæfte

 



FORSLAG 20/23149

Forslag udarbejdet af

Forslagshæfte

 



FORSLAG 21/12345

Forslag udarbejdet af OP Arkitekter v. Jennifer Dahm Petersen og Niels Lund Petersen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 22/15151

Forslag udarbejdet af Mathilde Petri Arkitekter v. Mathilde Petri og Peter Vibing Aagaard Sørensen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 23/80856

Forslag udarbejdet af Andraos Associates v. Georges Andraos, Pani Patsalos, Patricia Braga, Yasmine Abboud, Salvatore Morales, Lorenzo Scisciani og Henry Schofield

Forslagshæfte 

 



FORSLAG 25/63947

Forslag udarbejdet af Smak Architects

Forslagshæfte

 



FORSLAG 26/13110

Forslag udarbejdet af Fogh & Følner Arkitektfirma v. Johan Fogh, Helene Hansen, Lennard Dose, Stig Andersen og Per Følner

Forslagshæfte

 



FORSLAG 27/01086

Forslag udarbejdet af SML Architects v. Morten Mygind, Jørgen Bech Taxholm, Nils Jeppe Hansen, Bo Holm-Nielsen, Mikkel Zoffmann, Trine Elisabeth Stock-Thy, Martina Rubino, Stefano Rosselli, Nanako Oka og Jens Bredsdorff.

Forslagshæfte

 



FORSLAG 29/18525

Forslag udarbejdet af Stefan Doehler

Forslagshæfte


 '

FORSLAG 31/04868

Forslag udarbejdet af Jordi Hidalgo Tané

Forslagshæfte

 



FORSLAG 32/04132

Forslag udarbejdet af Giovanni Luca Follo, Valdo Canepa, Giuditta Rizzato, Hamidreza Mikaeili og Marco Radaelli

Forslagshæfte

 



FORSLAG 33/29114

Forslag udarbejdet af Lukasz Andrzej Pita, Federico caputo, Martina Melegari og Susanna Boreham

Forslagshæfte

 



FORSLAG 34/12450

Forslag udarbejdet af Studio David Thulstrup v. David Thulstrup, Georgina Prittie, Bjørn Reynisson, Petra Vejtasikova, Thibaut Allgayer og Lorenzo Rossi

Forslagshæfte

 



FORSLAG 35/09091

Forslag udarbejdet af Lise Juel Atalier (ophavsret). Medarbejdere: Louise Madsen og Atsuki Okamoto

Forslagshæfte

 



FORSLAG 36/68315

Forslag udarbejdet af Michael Sten Johnsen og Helene Skotte Wied

Forslagshæfte

 



FORSLAG 37/85781

Forslag udarbejdet af Vietzke&Borstelmann Architekten

Forslagshæfte

 



FORSLAG 38/97645

Forslag udarbejdet af Yrjänä Tynkkynen

 



FORSLAG 39/57810

Forslag udarbejdet af Elias Melvin Christiansen, Simon Nebelung, Martin Frederik Cederval Kragh og Niels Guenec

Forslagshæfte

 



FORSLAG 40/17825

Forslag udarbejdet af Andersen & Sigurdsson Arkitekter v. Thorhallur Sigurdsson og Ene Cordt Andersen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 41/10101

Forslag udarbejdet af Anders Heede Arkitekter v. Anders Heede og Niels Edvard Nørgaard Sørensen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 42/27456

Forslag udarbejdet af Mutopia Arkitekter og billedhugger Morten Stræde

Forslagshæfte

 



FORSLAG 43/83429

Forslag udarbejdet af Arkitektastofan OG v. Sigurder Gustafsson, Gardar Gudnasson og Sævar Örn Magnusson

Forslagshæfte

 



FORSLAG 44/14314

Forslag udarbejdet af Arkitektfirmaet Charlotte Folke v. Charlotte Folke, Jan Reymond Jørgensen, Jakob Dahl Hansen, Allan Gregersen, Hanne Lotterup Nielsen og Hans Buch Christensen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 45/16180

Forslag udarbejdet af Andrea Ravagnani, David Vecchi, Paolo Coppola, Marta Benedetti og Elisa Cecchini

Forslagshæfte

 



FORSLAG 46/01752

Forslag udarbejdet af Roma Chatham og Walter Chatham

Forslagshæfte

 



FORSLAG 47/01536

Forslag udarbejdet af Magnus Bligaard Søby

Forslagshæfte

 



FORSLAG 48/35813

Forslag udarbejdet af Primus Arkitekter v. David Bülow-Jacobsen, Kristian Rehder, Kenneth Bo Nielsen, Marta Wojciechowska og Monika Godlewska

Forslagshæfte

 



FORSLAG 49/70000

Forslag udarbejdet af Bogdan Constantin Neagu, Alexandru Scarlat, Artenian Soldea, Lulian Oanta og Dana Stanciucu

Forslagshæfte

 



FORSLAG 51/91011

Forslag udarbejdet af Erséus arkitekter v. David Gillberg, Hanna Jakobsson og Peter Erséus

Forslagshæfte

 



FORSLAG 52/32237

Forslag udarbejdet af Faed Browne Architects

Forslagshæfte

 



FORSLAG 53/166121

Forslag udarbejdet af STOCK35 v. Tom Mose Petersen og T2 v. Tue Teinar Elskær

Forslagshæfte

 



FORSLAG 54/202680

Forslag udarbejdet af Christina Kousgaard og Natalie Koerner

Forslagshæfte

 



FORSLAG 55/38446

Forslag udarbejdet af Bonell+Doriga v. Laura Bonell og Daniel López-Dòriga

Forslagshæfte

 



FORSLAG 56/98755

Forslag udarbejdet af Jakob Pabst Skov

Forslagshæfte

 



FORSLAG 57/112120

Forslag udarbejdet af Atelier Lorentzen Langkilde v. Kristian Langkilde, Kasper Lorentzen, Mathias Holm, Peter Stillin og Thea Berg

Forslagshæfte

 



FORSLAG 58/31012

Forslag udarbejdet af POINT v. Michael Droob, Jesper Laust Sørensen, Ule Grineviciute og Aurelien Barbry

Forslagshæfte

 



FORSLAG 59/42121

Forslag udarbejdet af Aske Hagenbøl Hansen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 60/18283

Forslag udarbejdet af Lars Møller Andersen, Johanne Holm-Jensen og Mia Behrens

Forslagshæfte

 



FORSLAG 61/28771

Forslag udarbejdet af Dall & Lindhardtsen v. Christian Kloch, Christian Pfeil Larsen, Berit G. Andersen og Camilla Ulrikkeholm Klinkby

Forslagshæfte

 



FORSLAG 62/15323

Forslag udarbejdet af Frank Maali, Gemma Lalanda, Bruno Bravo, Christian Teisner og Javier Barriuso

Forslagshæfte

 



FORSLAG 63/81216

Forslag udarbejdet af Krydsrum Arkitekter v. Kenneth Skytte, Agnes Garnow, Caroline Crüger Ahm og Kaare Endrup Iversen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 66/36553

Forslag udarbejdet af Folkarkitekter v. Michael de Lichtenberg, Morten Hansen og Christopher Galliano

Forslagshæfte

 



FORSLAG 67/00502

Forslag udarbejdet af AZPML og TERROIR v. Alejandro Zaera-Polo, Gerard Reinmuth, Maider Llaguno, Ivaylo Nachev, Blanca Munoz, Irene Abellán, Federica Campeotto, Rodrigo Velázquez og Rolf Svendsen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 68/21183

Forslag udarbejdet af Sangeberg Architects v. Jonas Sangberg, Christer Nesvik, Signe Nielsen Kjær, Charlotte Noer, Mette Juhl, Rosalia Svendsen og Andreas Castberg

Forslagshæfte

 



FORSLAG 69/53728

Forslag udarbejdet af Iñigo de Viar Fraile, Sara Navazo Saez de Arregui, Alex Boyano, Alicja Kubicka og Iñigo Tudanca

 
 
 


FORSLAG 70/55555

Forslag udarbejdet af Nørløv+Nørløv Arkitektfirma v. Jacob Borup Nørløv, Charlotte Ea Brandt og Casper Emil Alberts

Forslagshæfte





FORSLAG 71/28628

Forslag udarbejdet af Svante Griffel, arkitekt MAA og Niels Østergaard, Polyfactory

Forslagshæfte 

 



FORSLAG 72/27653

Forslag udarbejdet af Pålsson Arkitekter v. Karsten Pålsson, Søren Holck Christiansen, Mads Stage Mølgaard, Claus Pedersen, Nynne B. Thykier og Simone Stelsø Lauridsen

Forslagshæfte




FORSLAG 73/13581


Forslag udarbejdet af Jørn Schütze, arkitket MAA, Benjamin Avdic og Jannis Kalnins

Forslagshæfte

 



FORSLAG 74/13080

Forslag udarbejdet af Houser & Stenström v. Jonathan Houser, Mikkel Stenstrøm

Forslagshæfte

 



FORSLAG 75/12358

Forslag udarbejdet af Frederik Lassen Hesseldahl, Jan Voetmann, Sven Hjort Andersen, Mikkel Wold, Christina Hesseldahl, Anders Drøidal og Frederik Bjørn Tjellesen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 76/37125

Forslag udarbejdet af NOMO studio v. Karl Johan Nyqvist, Alicia Casals, Mira Botseva og Santa Freimane

Forslagshæfte

 



FORSLAG 77/56390

Forslag udarbejdet af StudioArch v. Agostino Marinoni, Marco Peroni Engineering, Claudio Magnoli og Gianandrea Nicolai

Forslagshæfte

 



FORSLAG 78/27046

Forslag udarbejdet af Lasse Gam Folke og Jakob F. Holmqvist-Larsen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 79/511528

Forslag udarbejdet af Colorcloudstudio

Forslagshæfte

 



FORSLAG 80/153107

Forslag udarbejdet af Samuel Drago og Marco Lecis

Forslagshæfte

 



FORSLAG 81/27861

Forslag udarbejdet af Architects of Invention

Forslagshæfte

 



FORSLAG 82/2309

Forslag udarbejdet af UGO architecture v. Hugon Kowalski, Maria Dondajewska, Klaudia Dopierala, Michal Wasielewski og Marlena Sliwka

Forslagshæfte

 



FORSLAG 83/82953

Forslag udarbejdet af Marie Joo Thorup og Troels Skov-Carlsen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 84/78551

Forslag udarbejdet af Riccardo Renzi, Valentina Guarino, Alessandra Marchetti, Giacomo Troiani, Chiara Giuseppini, Jovana Markovic, Elena Ceccarelli og Stefania Bracci

Forslagshæfte

 



FORSLAG 85/82460

Forslag udarbejdet af Ernst+Kindt-Larsen Arkitekter

Forslagshæfte

 



FORSLAG 86/11666

Forslag udarbejdet af Sacher. Locicero. Architects v. Gerhard Sacher, Eric Locicero, Sanela Pansinger og Aleksandra Maricic

Forslagshæfte

 



FORSLAG 87/75731

Forslag udarbejdet af Spektrum Arkitekter v. Sofie Willems, Joan Raun Nielsen og Anders Peder Larsen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 88/04067

Forslag udarbejdet af Luca Poian Forms v. Luca Poian

Forslagshæfte

 



FORSLAG 89/01950

Forslag udarbejdet af Farnando Martin Menis og Morten Paustian

Forslagshæfte

 



FORSLAG 90/84837

Forslag udarbejdet af Arkkitehtityöhuone Artto Palo Rossi Tikka Oy v. Aaro Artto

Forslagshæfte

 



FORSLAG 91/29552

Forslag udarbejdet af DGS Arkitekter v. Henrik Ceccaroli Syvertsen, Anton Kolesnikov, Andrea De Guio, Anna Kopacsi, Julia Boromissza, Martin Thorshauge og Natalia Cucenescu

Forslagshæfte

 



FORSLAG 92/12731

Forslag udarbejdet af MDH Arkitekter v. Dagfinn Sagen, Helge Lunder, Minna Riska, Ida Revfem, Sigbjørn Willemsen og Alvar Aronija

Forslagshæfte

 



FORSLAG 93/110185

Forslag udarbejdet af Anders Villum Lautrup og Daniel Illum-Davis

Forslagshæfte

 



FORSLAG 94/14123

Forslag udarbejdet af Daniel Illum-Davis og Anders Villum Lautrup

Forslagshæfte

 



FORSLAG 95/17462

Forslag udarbejdet af Samuel Quagliotto, Matteo Galetto, Caroline Scalco og Paolo Maiozzi

Forslagshæfte

 



FORSLAG 96/04283

Forslag udarbejdet af Antonio D´Aurelio, Paolo Cicoria, Stefano De Carlo, Giulia Cellitti og Jesper Jarmbæk

Forslagshæfte

 



FORSLAG 97/71625

Forslag udarbejdet af Isabella Lagomarsino, Laura Podestà, Attilio Delucchi Baroni, Beatrice Peroni, Pietro Papa og Ivan Squeri

Forslagshæfte

 



FORSLAG 98/19371

Forslag udarbejdet af Ivy Design Associates v. Roberto Viola Ochoa, Thomas Barker, Sarah Thompson og Miguel Quismondo

Forslagshæfte

 



FORSLAG 99/12479

Forslag udarbejdet af Karin Krokfors Architects og ALARM studio v. Karin Krokfors, Matus Pajor, Heikki Myllyniemi, Henrik Möller og Christina Lynge Gjørup

Forslagshæfte

 



FORSLAG 100/51914

Forslag udarbejdet af Jesse Taylor

Forslagshæfte

 


FORSLAG 101/11846

Forslag udarbejdet af Argo Arkitekter v. Jim Forsberg Argo, Ulrika Gynnerstedt, Ays Alayat, Matthias Dornhofer, Marko Sosic, Luis Filip Rocha, Danny Crisp og Claes Rogmark

Forslagshæfte

 



FORSLAG 102/91390

Forslag udarbejdet af Josep Ma Casadevall i Marquez, Dolors Sayeras i Quera og Anna Casadevall i Sayeras

Forslagshæfte

 



FORSLAG 103/11215

Forslag udarbejdet af Megan Ruth Elizabeth Blake og Ole Egelund Jensen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 104/26196

Forslag udarbejdet af Ryo Hatano, Anders Peter Rod, Abe Genki og Wataru Ogino

Forslagshæfte

 



FORSLAG 105/32191

Forslag udarbejdet af bau15 Berlin / Paris v. Jordan Aucant, Lola Marlhoux, Mélissande Aucant, Ole P. Hagen og Andre Bunnick

Forslagshæfte

 



FORSLAG 106/23045

Forslag udarbejdet af Cecilie Simonsen

Forslagshæfte

 



FORSLAG 106/Gallion

Forslag udarbejdet af U2 Arkitekter

 

 



FORSLAG 108/85112

Forslag udarbejdet af Studio Parklee og MSH Architects v. Park Jusin, Nam Sang-Hyun, Joo Myung-Hyun og Kim Myung-Kyu

Forslagshæfte

 



FORSLAG 109/35694

Forslag udarbejdet af I+AA Studio v. Alessandro Lovadina og Ilaria Giurgola

Forslagshæfte

 



FORSLAG 110/01010

Forslag udarbejdet af Studio Maks v. Marieke Kums, Dan Lindau, Dezhong Kong og Nika van Berkel

Forslagshæfte

 



FORSLAG 111/00457

Forslag udarbejdet af Hafsteinn Ævar Jöhannsson, Sophie Daugaard Andersen og Axel Kaaber

Forslagshæfte

 



FORSLAG 113/55652

Forslag udarbejdet af Atelier van Wengerden v. Jacco Van Wengerden, Camille Barbo, Elise Laurent, Nanna Janby og Xichen Sun

Forslagshæfte

 



FORSLAG 114/35223

Forslag udarbejdet af Faber&Have v. Lars Faber, Ruben Karstoft Have og Kari Moseng

Forslagshæfte