Det er utroligt lærerigt

Madeline Rudnicki er i praktik i New York hos den berømte arkitekt Peter Eisenman. Hun sidder på sit værelse i Brooklyn og fortæller om sit praktikophold over Skype.
Af Gunhild Askehave, stud.arch.MAA
”Jeg arbejder fra 9 til 19 hver dag. Alle arbejder så meget herovre, det er normen. Den første uge, jeg startede, var sindssyg hård. Vi arbejder i 3-D programmet Rhino, hvilket jeg ikke havde lært hjemmefra, så jeg måtte lære det på den hårde måde. De andre praktikanter kommer fra top-universiteter som Yale og Cornell, så jeg følte jeg skulle vise dem, at jeg godt kunne følge med. Det var lidt hårdt i starten, men jeg kom hurtigt godt med,” siger Madeline Rudnicki.
Peter Eisenmans tegnestue er meget lille. Den består af Peter Eisenman og fire andre ansatte for tiden, som kun er på tegnestuen 2-5 dage om ugen. Peter Eisenman er en meget bestemt herre, der ikke har skruet ned på arbejdstempoet selvom han er fyldt 79 år. Han arbejder lige så mange timer som de unge studerende på tegnestuen. Men selvom tegnestuen er lille, foregår alt mit arbejdet gennem Eisenmans personlige assistent.
”Eisenman beskriver selv sin tegnestue som en europæisk. Jeg tror, det er, fordi her er lidt rodet. Når man ankommer til tegnestuen, stiger man fra elevatoren direkte ud i Eisenmans kontor. Der sidder han altid. Det er ham, der tager telefoner og svarer på mails. Han ordner alt. Når han ikke er på tegnestuen, er det nogle gange mig, som sidder der. Det er sjovt, når håbefulde praktikanter kommer forbi og giver mig deres port folio.”
Lige for tiden arbejder Madeline Rudnicki på en bog om den italienske arkitekt Andrea Palladio, som Peter Eisenman skal udgive i januar. Sammen med de andre praktikanter hjælper hun med at lave planer, snit, aksonometrier, modeller og renderinger af bygningerne, som skal med i bogen. I forlængelse af udgivelsen skal der også være en udstilling på Yale University.
”Den første uge var jeg med på en kritik på en udstilling, han havde lavet på Yale. Deanen fra arkitekturafdelingen så projektet og sagde ”Peter, peter, this is like a school projekt”. Han syntes ikke, at deres idé var vildt fed. Det var ret sjovt at se, hvordan de går til den, selvom han er så dygtig. De snakkede også meget om økonomi til udstillingen”, fortæller Madeline Rudnicki.
Det krævede en del arbejde at komme af sted til New York. Madeline Rudnicki brugte hele sommeren på at finde praktikplads og et sted at bo. Og huslejerne i New York er heller ikke værd at skrive hjem om, når man er studerende. Men det er umagen værd.
”Det er sjovt at være i udlandet, det er helt utroligt lærerigt. USA er et spændende land at være i praktik i, men jeg tror nu heller ikke, at man skal undervurdere Europa. Det er så let bare at blive i skolen i Danmark, for det kræver en del arbejde at arrangere et udlandsophold. Men jeg mener nu, at det er det hele værd. Ens perspektiv bliver større af at komme ud, det hele drejer sig ikke kun om skolen. Alt hjemmefra er så langt væk, og man kan starte forfra med alt”, slutter Madeline Rudnicki.