Akademisk Arkitektforening

Fortæt, men ikke for tæt

Københavns Kommunes stadsarkitekt Jan Christiansen har længe ment, at bæredygtighed skal tænkes ind i arkitekturen, og et tættere København er et skridt på vejen til en bæredygtig hovedstad.

På Open Forum, en af de mange arkitektoniske begivenheder, der sker på Kunstakademiets Arkitektskole i forbindelse med COP15, var en af oplægsholderne Jan Christiansen, stadsarkitekt i København. Hans oplæg var ”en arkitektfaglig indgangsvinkel til hele det bæredygtighedsspøgelse, som går over byen i øjeblikket.” Blandt andet kritiserede han tendensen til at legitimere, at klimaforhold går ud over god arkitektur.
”Jeg er dødirriteret over, hvordan Rådhuspladsen ser ud, for eksempel. Hvor er vores designholdning henne? Det er, som om det gerne må være grimt, hvis bare det er bæredygtigt, og der skal vi som arkitekter træde ind og sige, at der altså også er noget, der hedder arkitektonisk kvalitet.”

En del af løsningen
Mens klimatopmødet foregår i Bella Center, lægger Kunstakademiets Arkitektskole hus til en hel del arrangementer, og den internationale UIA-deklaration ”The Copenhagen Declaration – Sustainable by Design” lanceres. Med den skal verdens arkitekter bidrage til at løse klimaproblemerne ved hjælp af bæredygtighed i arkitekturen.

Jan Christiansen mener, at verdens arkitekter kan bidrage betydeligt til løsningen.
”Vi spiller en enorm rolle. Det er jo os, der tegner byerne, og os, der tegner verden. Der er simpelthen al mulig grund til, at vi tager førertrøjen på,” siger han.
Selv har han i adskillige år siddet i Arkitektforeningens bestyrelse, og allerede dengang fokuserede Jan Christiansen på bæredygtighed.
”Dengang var der bare ikke nogen, der rigtig hørte på os. Men i dag, hvor det står højt på dagsordenen, er det noget helt andet. Nu er det ikke bare nogle få idealister som dengang,” fortæller han.

En af de store udfordringer for arkitekter verden over er den øgede urbanisering.
”Der ligger en kæmpestor opgave til os, nemlig at løse hele storbyproblemet. Jeg læste et sted, at New York måske er en af USA's mest bæredygtige byer, fordi den er så tæt. At klumpe sig sammen er nemlig bæredygtigt, og derfor er opgaven for os arkitekter at planlægge tætte storbyer, som samtidig er humane,” mener Jan Christiansen.

Den forkælede storby
Byen myldrer i disse dage med udenlandske arkitekter, og stadsarkitekten har vist mange af dem rundt i byen. Gæsterne er særligt glade for, hvor human København er, men de mener også, at Jan Christiansen og kollegerne er lidt forkælede, for der er slet ikke samme pres på byen, som så mange andre byer har.
”Jeg var for eksempel i Istanbul,” fortæller han, ”hvor de jo har en befolkningstilgang på omkring en halv million om året. Det er jo næsten umuligt at nå at planlægge. Her har vi jo kun en 3-4.000.”

Fortætning er en vigtig del af Københavns strategi, og særlig i områderne omkring de fremtidige metrostationer har byplanlæggernes opmærksomhed. Her vil man gerne bygge særlig tæt, så beboerne kommer ned og tager metroen ind til byen.

Jan Christiansen vil dog ikke gøre København til en by fyldt med højhuse.
”Jeg tror ikke, folk gider bo i højhuse. Vi diskuterer det med arkitektskolerne og andre, men jeg foretrækker 6-8 etager i et mindre områder. Det vil jeg kalde en human højde, og det vil skabe byrum. Højhuse skaber jo ikke nogen byrum. Måske er det naivt, men vi vil gerne have folk ned på gaden,” siger han. Han mener også, at alt nyt byggeri naturligvis skal være helt i top og eksperimenterende.

Bæredygtig arkitektur handler dog langtfra kun om nybyggeri, og Jan Christiansen mener, at den eksisterende bygningsmasse skal tænkes med ind i regnskabet, da det kun er en eller to procent, der bygges nyt – resten er eksisterende bygningsmasse. Det er ikke nok at fortætte byen. Mange gamle bygninger skal simpelthen tætnes. De forskellige byfornyelser har nemlig ikke tænkt tilstrækkeligt på isolering.

”Vi skal jo i gang med at lave hele byen om. Men på den anden side kan vi jo heller ikke smide 30 cm Rockwool på hele byen. Det bliver en endnu større udfordring end at bygge nye bygninger med solceller på facaderne,” mener Jan Christiansen.

Kommentarer

Anonyms billede
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Arkitektforeningen anvender Mollom til kommentarvalidering. Ved at indsende denne kommentar, accepterer du hermed vilkårerne i Molloms fortrolighedserklæring.
Kontakt Arkitektforeningen, hvis du har spørgsmål til dette.