Akademisk Arkitektforening

Tre visionære bud på Farum midtby


Mennesker mødes ved kanaler, på pladser eller i en ny bypark i midten af Farum. Det er blot nogle af de spændende forslag, som tre udvalgte tegnestuer + teams mener, kan gøre Farum til en af Fremtidens Forstæder. Fra den 5. november kan forslagene opleves i Farum Kulturhus.

De tre tegnestuer og deres teams bag de visionære bud på en nytænkende og bæredygtig udvikling af Farum midtby er:

JWH ARKITEKTER
We architecture
Preben Skaarup landskabsarkitekt
NIRAS
Gitte Marling 

TEGNESTUEN VANDKUNSTEN
Esbensen A/S
Sloth Møller A/S
Tyréns AB (SE)
Lise Gamst

EFFEKT
ARKITEMA ARCHITECTS
Center for idræt og arkitektur
Bo Grönlund

De tre arkitektfirmaer er i denne uge udvalgt til at gå videre i fase 2 af Furesø Kommunes og Realdanias arkitektkonkurrence ’Farum i udvikling’. Konkurrencen er en del af Realdanias initiativ ’Fremtidens Forstæder’, der sætter forstædernes udvikling til debat gennem en række demonstrationseksempler i seks danske kommuner.

”Det er nogle meget spændende visioner for Farum midtby, som nu er blevet udvalgt. Jeg glæder mig til, at projekterne bliver udstillet og til at høre borgernes meninger”, siger borgmester Ole Bondo Christensen. Ja, tilføjer formand for planudvalget John Ingemann Allentoft:”Forslagene viser, at Farum midtby kan udvikles til et mere sammenhængende og attraktivt byområde. I den næste fase skal de tre udvalgte projektforslag tilpasses det kommende byggeri på Farum Bytorv. Det ser jeg frem til."

Udstilles i kulturhuset i Farum
De tre projekter bliver udstillet i foyeren i kulturhuset i Farum fra den 5. til den 21. november. Den 5. november 2011 kl.13.00 -15.00 vil der være fernisering af udstillingen ved borgmester Ole Bondo Christensen og formand for planudvalget John Ingemann Allentoft.

Baggrund
’Farum i udvikling’ blev skudt i gang den 24. juni 2011. Formålet er at få en helhedsplan for midtbyen med vægt på mere byliv og sammenhæng på tværs af byen, nye anvendelser af Bybækgrunden og en styrkelse af Farum Midtpunkt. Arkitektkonkurrencen er én af i alt seks konkurrencer i Realdanias initiativ ’Fremtidens Forstæder’. Initiativet skal skabe debat om og visioner for en fremtidig bæredygtig udvikling i forstæderne.

Projektet kan følges på www.furesoe.dk/farumiudvikling. Her kan de tre kandidaters konkurrenceforslag også ses. Forslagene går nu videre i konkurrencens afsluttende fase, hvor de skal bearbejdes og præciseres yderligere, før man vælger den endelige vinder om et par måneder.

Illustration: Effekt

Kommentarer

Anonyms billede
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Arkitektforeningen anvender Mollom til kommentarvalidering. Ved at indsende denne kommentar, accepterer du hermed vilkårerne i Molloms fortrolighedserklæring.
Kontakt Arkitektforeningen, hvis du har spørgsmål til dette.